Okolí

Chodit můžete kamkoliv, nejlépe pěšky. Červená turistická značka (Valašské Meziříčí - Lázy) vede přímo kolem nás . Pokud budete mít štěstí na sníh, můžete nazout běžky přímo u domu a vyrazit. Pro kolaře je terén mírně náročnější, ale v létě je trasa horskými koly také využívána. Na kole jsem nejraději jezdila na přehradu Bystřičku, i když zpět je to opravdu dost do kopce.  

Kam dojdete pěšky (zajímavosti do 5 km od domu)
v závorce za názvem je uvedena vzdálenost od domu

• Rokle z roku 1966 (40 m)
Největší půdní sesuv v bývalém Československu na ploše 16 ha. Můj děda si tam tehdy skoro zadriftoval. Lípa nám i s lesem odjela, ale dům zůstal stát. Ještě dnes je u domu k vidění nezanedbatelná díra v zemi! (foto v albu).

•Pamětní kámen císaře Františka Josefa II (400 m)
Ve dnech 2.-4. 9. 1897 odsud prý sledoval obranné a útočné střety I. Armádního sboru z Krakova a II. Armádního sboru z Víděn císař a král František Josef I. Přijímal zde hlášení svých ordonanací během manévrů (foto v albu).

• Studánka Nad bunkrem (1,1 km)
Příjemné zastavení na výletu k partyzánskému bunkru. Studánka je nadstřešená a je příjemné u ní třeba posvačit a využít dřevěné posezení. Byla jsem tam při -4°C a voda nebyla vůbec zamrzlá (foto v albu).

• Zastavení u Panenky Marie (1,1 km)
Místo, které můj syn nazval nejhezčím místem na světě. Prostě srdeční záležitost. Má nejmenovaná známá ho nechala opravit, protože: „Tolikrát jsme tu panenku Mariu jako děcka rozbili, tož snad nám teď odpustí“. A za jasné noci se tu můžete kochat pohledem na otevřené nebe plné hvězd (foto v albu).


• Partyzánský bunkr (1,6 km)
Replika původní stavby, která byla zničena při protipartyzánské akci 1. 3. 1945. V bunkru oddíly gestapa  a jagdkomanda zastihly devatenáctiletého partyzána Augustina Bártka  a ruského partyzána. Augustin Bártek zahynul a ruský partyzán byl zajat. Památku zemřelého vojáka připomíná  malý pomníček. Do bunkru můžete vstoupit otvorem ve střeše (foto v albu)

• Keramická dílna Oznice (2 km)
Můžete si zde vybírat z desítek ručně dekorovaných výrobků užitkové a umělecké keramiky, případně si zde pořídit suvenýr z valašských kopců. Keramiku zde dobarvují ručně podle tajné technologie a výsledek je opravdu kouzelný!

• Sedlo Pišková - památník T.G. Masaryka (2.3 km)
Jméno kopce Pišková je památkou na ves Pešíkova Lhota, která zanikla v 15. století. T.G. Masaryk pobýval ve Valašském Meziříčí u MUDr Kraicze a při svých vycházkách často zamířl právě na toto místo. Zajímavostí je, že pomníček přečkal jak padesátá léta, tak i období normalizace a nikdy tedy nebyl odstraněn (foto v albu).

• Pamětní kámen Jana Křižana (2,4 km)
Nenápadný pamětní kámen na památku Jana Křižana, rodáka z Valašského Meziříčí a popraveného komunisty v roce 1951. Jedním z podepsaných synů na kameni  je Jiří Křižan, držitel Českého lva za scénář k filmu Je třeba zabít Sekala (foto v albu)

• Rozhledna Bražiska (3,8 km) - už je minulostí
Čtrnáctimetrová dřevěná rozhledna z 68 schody je celoročně volně přístupná. Můžete se z ní kochat pohledem na Valašské Meziříčí, Bečvu, Jeseníky a samozřejmě Beskydy. Rozhlednu zde nechal postavit pan Bystroň, který zde rád relaxoval a dostal nápad, jak toto kouzelné místo ještě lépe využít a podělit se o něj. No, a protože nás má Pán Bůh všelijakých, někdo jednou vzal pilu a rohlednu mu - tedy nám všem - zboural. Pořád jsou věci, které nikdy nepochopím...  (foto v albu).

• Skalní útvar Jarcovská kula (4,3 km)
Přes 8 metrů vysoký skalní útvar zvaný tor. Je to zbytek nejtvrdší horniny, jejíž okolí jednoduše zvětralo a následně zmizelo. Můžete na něm hledat pět vrstev různého složení. Nejspodnější část je tvořena rezavě navětralým pískovcem, nad ní najdete slepencovou část. Následuje drobnozrnný slepenec a nakonec dvě vrstvy pískovce, u kterého nejhornější část přechází ve skalní mísu. Každý správný Valach se Jarčovskou guľu, jak jí tady říkáme, pokusil zdolat! (foto v albu).

Kam dojedete na kole nebo autem

• Valašské Meziříčí (6 km)
Mé rodné město, gympl, kde jsem vystudovala já a chvíli přede mnou Radek Brzobohatý,  Světoznámá gobelinka, nejen sklářské muzeum v zámku Kinských, historické náměstí, krytý bazén...

• Přehrada Bystřička, zvaná také Valašská riviéra  (12 km)
doporučuji spojit letní návštěvu s některou z nepřeberných kulturních akcí. Je skvělé zúčastnit se v horkém dni například festivalu Starý dobrý western a během jeho trvání si odskočit zaplavat do pár metrů vzdálené přehrady!

• Vsetín (17 km)

• Rožnov pod Radhoštěm (20 km)
Asi nemá cenu popisovat nejznámější skanzen - tedy Valašské muzeum v přírodě a nedaleký Radhošť

• Svatý Hostýn (po turistické stezce pro zdatné turisty 24,5 km)