17. led, 2019

Sedlácká rozcvička

Nedávno jsme museli odjet a já přenechala zvířátka napospas synovci. Protože se moc neorientoval, poslala jsem mu mailem dopředu manuál s fotodokumentací, což vzbudilo všeobecné veselí, ale splnilo svůj účel a stalo se lokálním bestselerem. Jakože házení sena je naformátováno v pdf? A taky se pak známí začali zajímat, co vlastně krmení obnáší.

Tady je má každodenní sedlácká rozcvička. Úkol: nakrmit králíky, slepice, ovce + rozhýbat si tělo. Když nad tím přemýšlím, je to takový můj valašský pozdrav slunci – nebo čtyři Tibeťané? Pokud si sem někdy budete chtít zajet zacvičit, v závorce uvádím, na jaké partie svalů, případně na jaké činnosti byste se měli během jednotlivých fází soustředit! 

1) Napustit dvě 10 l konve vody, při mrazu jednu teplou (pomalé rozmžourávání očí)
2) Nakrouhat 5 kg řepy (procvičení ramenního kloubu, bicepsu a posílení zádových svalů)
3) Namačkat brambory cca 3 kg (posilování prstů a předloktí)
4) Smíchat řepu ze šrotem, část oddělit do vaničky pro slepice (protahování zad)
5) Do vaničky pro slepice přidat namočený chleba, sušené kopřivy - promíchat, netřepat (posílení prsních svalů)
6) Králíkům nakrájet řepu + nalámat chleba (relax)

7) Vzít konev s teplou vodou, vaničku pro slepice, kyblík pro králíky a zdolat stoupání ke slepicím (aerobní cvičení, posilování stehenních a břišních svalů)

8) Pokud jsou u králíků zamrzlé misky s vodou, všechny vyndat a nalít do nich teplou vodu. Doplnit seno a dobroty z kyblíku. Rozmrzlý led vyklepat a doplnit čistou vodu (endorfinové cvičení, protože ti vždycky zvednou náladu chroustáním, olizováním se a dupáním).
9) Vylézt do prvního patra a naházet seno ovcím (step aerobik po žebříku, chůze v podřepu - opět stehenní svaly)
10) Naházet slepicím polovinu obsahu vaničky, dosypat zrní, případně skořápky, pročistit písek  a vyměnit vodu (balanční a postřehové cvičení, protože ty potvory se motají všude a přišlápnout se nedají jen ty, které vletí na ramena a do vaničky).
11) Posbírat vajíčka, jsou - li, odnést prázdnou konev domů, tam si vzít druhou plnou a vaničku pro ovce.

12) Vyšlápnout podruhé kopeček k ovcím (ad 7)

13) Hodit ovcím jako návnadu do koryta trochu řepy a pak se s vaničkou probojovat dovnitř, a snažit se ji umístit doprostřed ovčína (silové cvičení).
14) Vyměnit jim vodu, zatímco se cpou řepou, potichu zavřít, vyklidit bojiště a s pocitem dobře vykonané práce pomalým krokem dojít domů (záverečné vydýchání a strečink).


A den může začít!